DOBRA PRZECHOWYWANE W MONTECASSINO

"[...] ale Danae Tycjana, w towarzystwie innych arcydzieł muzeów Neapolu, przybyła nad brzeg Szprewy i została zaoferowana, podobnie jak niewolnicy Hellas, jako prezent dla marszałka Göringa na jego urodziny, 12 stycznia 1944. "

Cassino

Włochy

14 października 1943 - 7 sierpnia 1947

MONTECASSINO

Continuano i bombardamenti su Cassino e nei pressi dell’Abbazia. Gli Alleati avanzano con grande difficoltà...

SPAZIO

Il sistema difensivo denominato “Linea Gustav” si basava sulla barriera naturale che attraversava l’Italia meridionale da est ad ovest e che aveva sul fiume Garigliano e su Monte Cassino i suoi capisaldi...

TEMPI

Salvataggio opere d'arte

D1: K.J. Conant, Ipotesi di ricostruzione dell’interno della chiesa abbaziale di Montecassino durante gli anni di Desiderio (da H. Bloch, Monte Cassino in the Middle Ages, Roma 1986, III)

D2: Frammento di pavimento con motivo a quinconce

D3: Frammenti di pavimento con cane (veltro)

D4: Frammenti di pavimento con motivi geometrici

Monte Cassino

1943

SALVATAGGIO

Testo

Skarby Z Montecassino2019-05-10T12:56:44+00:00

DOBRA PRZECHOWYWANE W MONTECASSINO (B. Gentile – F. Bianchini, I Misteri dell’Abbazia, le verità sul tesoro di Montecassino, Florencja 2014)

1. Pamiątki z Muzeum Keatsa i Shelley’a w Rzymie
Informacja: najcenniejsze przedmioty zostały wysłane do Montecassino 16 grudnia 1942 roku w dwóch małych pudełkach. Do najważniejszych przedmiotów należały pierwsze dwie edycje dzieł Keatsa, Endymiona z 1818 r. i Lamii z 1820 r. oraz listy dwóch poetów, Byrona i innych. Powróciły do swoich prawowitych właścicieli w 1944 roku

2. Skarb św. Januarego
Informacja: trzy skrzynie zawierające klejnoty poświęcone świętemu, w tym masywny złoty naszyjnik ozdobiony drogocennymi kamieniami, broszki i krzyże ofiarowane przez prawie wszystkie europejskie dynastie oraz cenne srebra. Książę Stefano Colonna di Paliano odzyskał je w marcu 1947 roku.

3. Kolekcja medali z Syrakuz
Informacja: Kolekcja medali zawierała niezwykle rzadkie i ważne przedmioty, w tym srebrną monetę z profilem Aretuzy i monetę królowej Filistide. Kolekcja medali opuściła Syrakuzy zapakowana w pięć skrzynek, w których znajdowały się również inne cenne przedmioty, w tym archaiczne drewniane statuetki i złota muzeum. Najpierw przybyła do Rzymu, gdzie została przyjęta do Galerii Borghese, a 3 lipca 1943 r. przeniesieniona została do Montecassino.

4. Skrzynie Księcia Piemontu (przyszłego Humberta II, ostatniego króla Włoch)

5. Skarby Neapolu
Informacja: w skrzyniach przechowywanych w Montecassino były dzieła wysłane przez wiele włoskich muzeów do Mostra Triennale d’Oltremare w Neapolu dzieła sztuki i cenne przedmioty z muzeów w Neapolu, cenne przedmioty i relikwie zNarodowego Muzeum Archeologicznego, w tym kolekcje pompejańskie i herkulańskie, obrazy z Galerii Narodowej Capodimonte

Wśród prac znalezionych w kopalni Altausee można wymienić:
– Tiziano Vecellio: Lavinia
– Tiziano vecellio: Danae
– Pieter Bruegel: Ślepcy
– Parmigianino: Portret kobiety
– Raffaello Sanzio: Święta Rodzina
– Giambattista Tiepolo: Neptun obdarowuje Wenecję
– Sebastiano del Piombo: Święta Rodzina
– Bernardino Luini: Madonna z Dzieciątkiem

POSTACI

ZDJĘCIA

Il-Messaggero-19-febbraio-1944